האגודה למען הקשיש בית אבות עירוני באר - שבע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מידע כללי

 

מושגי יסוד

 
 • תשושים – קשישים שמצבם הבריאותי ירוד כתוצאה ממחלות כרוניות או מסיבות אחרות, ועקב כך הם אינם יכולים לשרת את עצמם באופן מלא. הם אמנם מסוגלים לנוע בתוך הבית, אך לא לצאת ממנו או לבצע חלק מפעולות היומיום, כגון רחצה, הלבשה ועוד.

 • תשושי נפש – קשישים הנתונים במצב בו חלה ירידה ביכולתם השכלית בדרגות חומרה שונות: הפרעות חולפות או קבועות בזיכרון, מצבים של אדישות, חוסר עניין בסובב אותם, ירידה במודעות לצרכים אישיים והפרעות בהתמצאות ביחס לאנשים או למקומות (חולפות או קבועות). לפעמים קשישים תשושי נפש הם אלימים וחסרי שליטה במעשיהם.

 • סיעודיים – קשישים הזקוקים לעזרה מלאה במרבית או בכל הפעולות היומיומיות. לרוב הם מרותקים למיטה או לכיסא גלגלים ואינם שולטים על סוגריהם. חלקם אף סובל מחוסר התמצאות ומפגיעה בחשיבה.

 • עצמאי – קשיש המסוגל לבצע את כל פעולות היומיום ללא עזרת הזולת, לרבות: אכילה, רחצה, התניידות ועוד.

 • סיעודי מורכב – קשיש סיעודי הזקוק לעירויים ולהתערבויות רפואיות קבועות, בנוסף לסיוע בביצוע כל פעולות היומיום.
 
האגודה למען הקשיש
 

פעילות האגודה בקהילה

 
האגודה למען הקשיש מפעילה תוכניות בקהילה במימונן וביוזמתן של אשל ושל המחלקה לרווחת הקשיש באגף הרווחה של עיריית באר-שבע. במחלקה לרווחת הקשיש מטופלים כ- 7,500 קשישים.

לאגודה למען הקשיש מספר תחומי פעילות מרכזיים:
 

קהילות תומכות

 
התוכנית מיועדת לבני 60+, אשר אינם צריכים, רוצים או יכולים להיכנס לבית אבות. התוכנית מציעה:
 • שירות מוקד חירום 24 שעות ביממה
 • שירות חירום רפואי ושירותי אמבולנס במחיר סמלי
 • עזרה בתחזוקת הבית
 • פעילות חברתית במסגרת מועדון, כולל: טיולים, פעילויות, הרצאות, התעמלות, בילוי במסעדות ועוד

האגודה מפעילה 3 קהילות תומכות:
 • שכונה ב' – אנשי קשר: כהן מימון (3890943 - 052) ודליה אלון (6233602 - 08)
 • שכונה ט' (קהילת יוצאי אמריקה הלטינית) – איש קשר: שמאי אברהם (4204877 - 052)
 • שכונה ה' – איש קשר: צרנוב אנדרי (3822606 - 052)
 

בתים חמים

 
בית חם הוא למעשה מועדון ביתי, שבו מתכנסים הקשישים פעמיים בשבוע למטרות שונות ומגוונות, כמו הרצאות ודיונים. השכונות שבהן מתבצעת הפעילות: שכונה ד' (ליוצאי בוכרה), נחל עשן (יוצאי בוכרה ויוצאי רוסיה) ונווה זאב (יוצאי רוסיה).
 

בשיבה טובה

 
תוכנית סיוע לקשישים נזקקים בישראל הפועלת בחסות נשיא המדינה. התוכנית מסייעת בתחומים הבאים: טיפולי שיניים, בעיות ראייה, אביזרי שמיעה, תרופות, חומרי גלם לשיפוץ, ציוד ביתי (ריהוט ומוצרי חשמל) ומזון. טלפון לפניות: 6205158 - 08.
 

תוכנית חיל

 
הכשרת מתנדבים מבוגרים לעיסוק בקידום בריאותם של מבוגרים. מטרת התוכנית היא הגברת המודעות למצב הבריאותי בגיל מבוגר והענקת כלים לאורח חיים בריא. המתנדבים רוכשים ידע בתחומים שונים (ירידה באיכות השמיעה או הראייה, תזונה וכיוצא בזה), מעבירים אותו לאוכלוסייה המבוגרת ובעצם משמשים כמנחים וכמדריכים לשיפור הבריאות. לפניות: אפרת אבני מהמחלקה לרווחת הקשיש - 6205158 - 08.
 

התעללות בקשישים - תוכנית לאיתור, למניעה ולטיפול

 
במחלקה לרווחת הקשיש ישנן מרכזת, עובדת סוציאלית וסייעת, העוסקות באופן שוטף בנושא ההתעללות בקשישים. במישור הקהילתי נערכים מפגשי הסברה בכל הערוצים הרלבנטיים לטיפול בקשישים. במטרה להגביר פניות למחלקה, מושקע מאמץ רב ביצירת שיתופי פעולה עם גורמים שונים, כגון: משטרה, בתי חולים וקופות החולים. במחלקה עצמה מטופלים הקשישים באופן אישי וקבוצתי. לפניות: ברוריה או אורית (6205158 - 08, 6205174 - 08 או 6205176 - 08).